5 Comments

Paljud küll ostavad, aga siis mõned istuvad juba pikemat aega enda jaoks suure rahahunniku otsas ja ei julge seda isegi indeksitesse paigutada. Samas teades, et inflatsioon on samuti halb variant :/

Expand full comment
author

Selle mängu nimi on TINA - there is no alternative - et kui võlakirjad toodavad nulli lähistel, siis aktsiatele justkui ei ole alternatiivi. Ja eks praegu olegi ehk üks viimase 20.a. kõige keerulisemaid investeerimiskeskkondi.

Nüüd see tänane artikkel rääkiski sellest, et suur press aktsiatesse on toonud selle, et valuatsioonid on läinud väga kõrgeks (vt P/S). Jah, inflatsioon põletaks aastaga -5% su rahast. Aga mingi hetk võib aktsiatega põlev protsent olla oluliselt kõrgem.

Expand full comment

nojah, sel juhul see hoidmine nii hull ei oleks. Aitäh jagamast! Väga põnevad artiklid, mis vähegi eufooriat jahutavad (Y)

Expand full comment

Aga olukorras, kus keskpangad jätkavad rahatrükki (FED vist on öelnud, et enne juunit '22 ei juhtu midagi ja EKP plaanib senisel kursil jätkata veel aasta-kaks), pandeemia-tunneli lõpus paistnud valgus osutus vististi taaskord rongiks (omicron) ning riigijuhtidele tekitaksid tõusma hakkavad intressid vaid peavalu ... siis investori loogikast (varaomanikud, kelle jaoks tõusvad energiahinnad on ebamugavus, mitte ellujäämise küsimus) tähendab kasvav inflatsioon ju suuresti ka seda, et raha "põgenemine" varadesse peaks ju pigem jätkuma, mis seda müügisurvet justkui ju minimaliseerima peaks? Or what am I missing here?

Ja kõikidele kõrge riigivõlaga riikidele peaks kõrge(m) inflatsioon ju (vähemasti lühiajaliselt) võla "kustutamise" seisukohast pigem meeldima... jah, inflatsioon on vaeste maks ja sealt tulenevad sotsiaalprobleemid tuleb kuidagi ära klattida (või saavad populistid taaskord püünele), aga kui valida inflatsioon vs tõusma hakkavad intressid, siis ma kahtlustan, et poliitikud valivad pigem selle esimese ... Ja noh, me elame nii huvitavatel aegadel, et isegi 2 aastaga võib palju muutuda: https://twitter.com/RonStoeferle/status/1462698055271165961

Kas seda "võimenduse kasvu" saab kuidagi ajalooliselt näitlikustada ka? St kus me võimenduse osas nt võrreldes 2008 aastaga turgudel oleme?

Aga üldiselt kehtib tänasel päeval keskpankurite ja riigijuhtide juttu kuulates vististi see Elena Gorokhova ("A Mountain of Crumbs") öeldu:

"The rules are simple: they lie to us, we know they're lying, they know we know they're lying, but they keep lying to us, and we keep pretending to believe them."

Expand full comment
author

Jutt kõik täitsa õige - tegelikult plaanisin ka selle artikli lõpus FEDi, krüpto ja muude teemadeni jõuda, aga siis oleks tekst läinud liiga lohisema - tuleb jätta need järgmiseks korraks.

Sest huvitav FEDi ja rahatrüki ümber on see, et nad hakkavad jõudma kohta, kus tuleb ehk hakata keerulisemaid valikuid tegema. See eelmise nädala lause, et inflatsioon ei olegi ajutine, on tegelikult esimene märk sellest ja turud ei reageerinud üldse rõõmsalt.

Seega - FEDi taper (rahatrüki vähendamine) juhtub nüüd ilmselt oodatust kiiremini ja intresside tõus ehk tuleb ka rutem. Mõlemad riskivarade jaoks halvad uudised.

Inflatsioon on praegu üsna ohtlikus kohas, sest kui 2022 oluliselt ei alane, siis hakkab tekkima mulje, et keskpankadel on kontroll kadunud.

Expand full comment