1.
Kui üldse keegi, siis 2021.a. staariks oli kogu krüptoturg. Kuid mida toob järgmine aasta? Siin on päris palju kihte, millega arvestada.
Alustuseks veidi ajalugu. Krüptoturu eelmine buum läks lõhki 2018.a. alguses ja 2019-2020 oli krüptopull olla väga üksik tegevus. (Vt mu lõim twitteris 2018.a. lõpus). Kõik ümberringi pidasid seda mingisuguseks nohikute nišiprojektiks. Ka 2020 kevade turgude kukkumislaine tõmbas krüpto põhjade juurde. Joonisel nelja aasta Ethereumi ajalugu (joonis on logaritmiline).
No kahtlemata AD 2021 krüptopull olla ei olnud enam üldse üksik. Mis selle sõna vastand võiks olla? Laulupidu?
Mõtlesin, et kui muidu kasutatakse “the good, the bad and the ugly” formaati, siis tulevikus mõtleva inimesena kasutaks ma siin krüpto mõõtmiseks “the good, the bad and the future” formaati.
2.
Alustuseks “the good”. Krüpto suhtes oli raskem olla positiivne 2018-2020 ajas, sest tegelikult oli vaid lootus ja ei midagi palju käega katsutavat. Kuid mida paljud ei mõistnud oli see, et toonase karuturu ajal ehitati vundamenti praegusteks lahendusteks. Ja plahvatuslik hinnatõus viimase aasta jooksul on tulnud seetõttu, et inimesed on hakanud neid lahendusi mõistma ja raha rajult krüptosse voolanud.
Mõned asjad teemad, mis mind rohkem vaimustavad:
DeFi - detsentraliseeritud finantsteenused, mis muudavad finantsteenused läbipaistvaks ja tihti automatiseerituks. Raske on näha, et tulevik saaks midagi muud olla (kui Fintech panku päris pikali ei löönud, siis DeFi võib seda teha küll). Aga kõige selle massidesse jõudmine võtab veel aega.
NFT - esimesed lahendused on pildid partidest ja kassidest, kuid see on vaid pinnalt paistev, tegelik väärtus on selles, et ehitatakse uusi tehnilisi mudeleid, kuidas pidada registreid loomingulise töö ümber. See saab olema tohutu mängumuutja. Lisainfot saab siit: 2020 märtsis rääkisime Edgar Aronoviga (kes ilmselt Eestis kõige teadlikum krüptoinimene) NFT-dest Restardi saates, see oli siis veel tuntavalt enne NFT-de plahvatust ja kirjutasin k930s suvel, kuidas NFT-d saavad parandada loomingulise töö tasustamise.
DAO - digitaalsed autonoomsed organisatsioonid. See võib isegi minu jaoks olla kõige vaimustavama potentsiaaliga krüptoturu osa. Sisuliselt on tegu ilma juhtideta organisatsioonidega, kus on ette määratud mille alusel otsuseid tehakse ning sageli kuuluvad õigused kogukonnale projekti ümber. Mul hakkavad käed põnevusest värisema, kui mõtlen tulevikulahendustele sel suunal. See võib olla küla, kes DAO abil oma tegevust juhib. See võib korterelamu, kus õigused kuuluvad elanikele ja osalus samuti. Oluline punkt on siin ka forkimine - kui näiteks OlympusDAO mudel on loodud, siis teised saavad seda mudelit tasuta kopeerida ja modifitseerida.
Valuutad - riigid on ajalooliselt olnud valuutade kontrollijad. Aga vaadates kuidas keskpangad praegu klassikalisi valuutasid hävitavad ja kuidas noorem generatsioon mõtleb üleilmselt ja mitte riikide keskselt, siis on see täiuslik kombo plahvatuseks valuutade reformimisel. Riigid vihkavad seda, kuid selliste trendidega pole võimalik võidelelda. Seega tulevikus krüpto baasil arveldamine saab minu meelest ainult kasvada.
Arendajad - sõber Sten toob ühe väga hea argumendina välja, et kogu buum on toonud meeletu arendajate mahu kasvu krüptosse. See tähendab, et praegu luuakse uut maailma meeletus tempos.
Web3 - minu meelest see tweet võtab kõik hästi kokku. Web 3 võimaldab ka projektide osaluse anda kasutajatele ja teistele panustajatele.
3.
Selline tulevikupilt, et tahaks kogu oma raha krüptosse panna, eks? See võib-olla ongi üks krüpto valu ja võlu - imeline tulevikulugu, mida on kerge mõista, kuid raske mõõta.
Nüüd siis “the bad”, mis krüpto puhul praegu hästi ei ole.
Kinnisvaraobjektiga saab mõõta ratsionaalse ja õiglase hinnataseme, kasutad selleks mudeleid. Vahepeal on turg ülehinnatud, vahepeal alahinnatud, investor saab olla ratsionaalne. Kuidas on aga näiteks Bitcoiniga? Hindamismudelid ei ole minu meelest üldse ratsionaalsed ja põhinevad rohkem emotsioonidel.
Ma oskasin olla Bitcoini suhtes optimistlik 5000 USD taseme juurest. Kaotus oli maksimaalselt 5000 ja ees väga suur upside. Aga ma ei oska olla seda enam 50,000 USD juurest. Ehk et investor peaks olema alati riski ja tulu suhet hindav.
Mul ei möödu mitte ühtegi sotsiaalset üritust enam, kus keegi EI tuleks minuga krüptost rääkima. Palun ei, ma tegelen iga tööpäeva jooksul sellega piisavalt, et ma tahaks õhtul pigem kuulda kuidas sul eile peedi keetmine läks või mida sa emalt jõuluks said. Ei ole võimalik ka kolme minutiga rääkida, mis krüptos on hästi ja mis halvasti. Aga see on kindlasti märk masside meeletust osalemisest krüptoturul, sest mitmed neist inimestest ei ole kunagi varem investeerimisega tegelenud.
Ohtlik märk, sest investeerimise puhul üks olulisemaid asju on see, et hinnata kas antud investeeringu hinnatase on mõistlik. See on eriti raske algaja investori jaoks ning raske ka krüpto puhul, paljudel juhtudel puudub fundamentaalne mudel õiglase väärtuse hindamiseks. Ideaalne stsenaarium mulliks.
Jutte on ka väga palju kogu oma raha krüptosse panekust, võimenduse kasutamisest, kinnisvara tagatisel laenamisest ja krüptosse suunamisest … brrr. Üle 20% portfellist krüptos hoida ei ole minu meelest kuidagi mõistlik.
Ma näen ka palju krüptoga seotud uusi projekte ja nende raha kaasamist. See on täiesti meeletuks läinud. Fondid kaklevad, et kasvõi väike osalus saada, valuatsioonid kerkivad kosmosesse. Mitu krüptoga seotud inimest ütlevad, et neile kirjutavad investorid, kes ütlevad “ükskõik mida sa teed, sa ei pea mulle isegi täpselt kirjeldama, ma investeerin”. Ja summad on kümnetes miljonites.
Tulevik on krüptol helge, kuid sellised maaniasarnased olukorrad karistatakse turgudel enamasti ära. Kui liiga palju kuuma raha tekib, siis enamasti siiski tulevad langused, mis nõrgad käed välja pesevad.
Üks asi veel, covid-ajastul on kerkinud krüptoturu korrelatsioon teiste riskivaradega. Joonisel on toodud S&P 500 ja Ethereumi korrelatsioon, ehk need liiguvad üha sarnasemalt. Seega kui aktsiaturgudel peaks tulema suurem kukkumine sel aastal, siis esimeses faasis (6 kuud), saavad ka krüptoinvesteeringud ilmselt tuntavalt pihta. Ethereum on suvel saabuva 2.0 versiooniga veelgi paremaks saamas ja 3-4 aasta tulevik paistab päris hea, kuid 2020.a. kevadel maksis see 100 USD. Ei usu, et nii alla läheb, kuid kui see ka 800 USD peaks olema, kas su portfell kannatab valu ära?
4.
Viimase punktina siis tulevik.
Investeerimise puhul tuleb elada tulevikus - mitte mõelda tänast seisu, vaid seda kus maailm võiks olla 6-12 kuu pärast. Tehnoloogiainvesteeringute puhul veel pikemalt.
Ma tooks selle kohta ühe näite. Ma ostsin esimese nutitelefoni 2002. aastal. Selle valdkonna potentsiaal tundus meeletult äge. Hirmkallis Ericssoni suure ekraani ja stylusega instrument. Täiesti kasutuskõlbmatu, tarkvara oli nii vigane. Läks veel väga palju aastaid (5), enne kui Apple esimese iPhone’ga tuli ja ehk kolmandaks mudeliks hakkas see saama kasutusmugavuselt selleks, milleks oli potentsiaal juba 2002 olemas.
Nüüd kui sa 2002.a. olid väga uskumas nutitelefonide tulevikku, siis millesse sa oleksid investeerinud? Nokia? Blackberry? Ericsson?
Apple see ei oleks saanud olla, sest nad olid kohutavalt kaugel sellest.
Krüpto on praegu nagu nutitelefonid 2004.a. Meeletu potentsiaal, kuid me ei tea kes veel võitjad saavad olema.
Kasvõi krüptovaluutasid vaadates. Nagu üleval ütlesin, usun et need vallutavad tuleviku. Kuid mul puudub usk, et võitja oleks Bitcoin. Jah, see oli eelmise kümnendi kõige geniaalsem algoritm, kuid esimene pääsuke on harva lõplik võitja. Energiakulu ja tehingumahtude piir on mu meelest fundamentaalsed vead. Ethererum on suurema potentsiaaliga, kuid äkki on siin võitjad hoopis teised Level 1 võrgud? Polkadot, Avalanche, Solana, Luna - neil kõigil on ka võimas potentsiaal.
Ehk et ma arvan, et kõige suuremaid krüptoturu võitjaid ei ole veel olemas, mis teeb selles maailmas investeerimise päris keerukaks.
//
Mul on mitmeid unistusi, kuidas krüpto maailma paremaks teeb. Ma toon teile siia näitena lihtsalt ühe. Facebook on ju päris rõlge projekt, eks? Nii palju asju on selle puhul valesti, et I can’t even. See moodsasse maailma sobituda (feikida) proovimine meta nimega (pun intended) - hei, kas te saate ikka aru, et kogu Web3 loogika on detsentraliseerida ja õigusi rohkem kasutajale anda? Fucking korporatiivsed jobud.
Aga. Kui nüüd luua DAO, mis võimaldab luua mikrotasandil võrgustikke, kus iga võrgustik saab määrata oma tingimused ja õigused ning kasutada DAO tehnilist protokolli. Lisaks sellele võib olla ka võrgustikul oma teenimismeetodid (nt reklaam, koostööprojektid jne), mis jagatakse kõigi võrgustiku liikmete vahel. Keskne omanik puudub. Võrgustik võib sinna peale müüa oma tööle või külale või majale õigusi ka NFTde kaudu ja jällegi puudub keskne omanik.
Korporatiivne maailm ei anna alla, investeerimiskapital samuti, nad võitlevad vastu sellele. Kuid minu usk on sellesse, et sellised asjad tulevad ja see lõhub väga palju korporatiivseid ärimudeleid. Ka riskikapital pööratakse ilmselt üsna pea peale.
Elame ikka uskumatult ägedal ajal.
PS. Kui sa krüptost huvitud, siis leia üks õhtupoolik ja loe läbi Messari 160 lk värske raport. Lisaks tohutult väärtuslikule sisule ka imeliselt kirjutatud.
Siin esitatud teave ei ole käsitatav investeerimisnõustamise, investeerimissoovituse ega muu investeerimis- või investeerimiskõrvalteenusena.
Tänan! Üpris ajakohane uudiskiri... :) Eriline tänu viite eest lisamaterjalile Messari raport!
Aitäh! Minu mõtted krüptomaailmast liiguvad alati sinna suunda, et isegi kui täiesti usun tehnoloogiasse, tulevikutrendidesse ja olen ka sinu kirjutatuga nõus, siis investorina tuleb seda kõike kõrvalt vaadata. Hetkel pakutavad tokenid ei taga mulle reaalselt osalust, et sellest kasvust kasu lõigata ega ole kuidagi seotud reaalselt blockchain tehnoloogia arenguga.